Informacje o badaniach

Możliwość uzależnienia się od seksu lub pornografii nie budzi żadnych wątpliwości wśród osób doświadczających utraty kontroli nad swoimi zachowaniami seksualnymi. Cierpienie związane z tego typu problemami jest wspólnym doświadczeniem tysięcy osób na całym świecie, szukających pomocy we wspólnotach dwunastokrokowych, a także grupach i programach terapeutycznych. Mimo iż liczba osób dotkniętych takimi problemami wciąż wzrasta, a „uzależnienie od seksu” funkcjonuje już w kulturze masowej, organizacje odpowiedzialne za klasyfikacje problemów psychologicznych i medycznych (Światowa Organizacja Zdrowia, publikująca międzynarodową klasyfikację chorób ICD10 oraz Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne, publikujące klasyfikację DSM5) nie rozpoznają jeszcze tych problemów. 

Powodem takiego stanu rzeczy jest niedostateczna liczba zebranych danych naukowych oraz klinicznych.  

We współpracy z wybitnymi naukowcami z Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Izraela i USA, zajmującymi się nałogowymi zachowaniami, postanowiliśmy włączyć się w ten nurt badań i pomóc w zebraniu potrzebnych danych oraz w dostarczeniu odpowiednich narzędzi polskim terapeutom. 

Będziemy niezmiernie wdzięczni za poświęcony czas i pomoc. Bez Państwa udziału nie jesteśmy w stanie poznać lepiej zagadnień związanych z uzależnieniem od seksu.

Aktualnie prowadzimy:

  • prowadzimy rekrutację do badania z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego (MRI) - metody umożliwiającej obserwację aktywności mózgu. Celem tego projektu badawczego jest poznanie, jak mózg reaguje na różne rodzaje nagród. W projekcie biorą udział mężczyźni doświadczający utraty kontroli nad własnymi zachowaniami seksualnymi, jak i hazardziści oraz osoby które nie mają uzależnień (tak zwana grupa kontrolna). Badanie jest całkowicie anonimowe. Za udział w nim każdy z uczestników otrzymuje wynagrodzenie w wysokości od 120 do 180 zł oraz bezpłatną diagnozę mózgu za pomocą najnowocześniejszej metody, jaką jest MRI. Chętnych zapraszamy do rekrutacji tutaj.
  • prowadzimy również rekrutację do kolejnego projektu kliniczno-badawczego. Biorąc udział w tym badaniu, uczestnik będzie mógł sprawdzić skuteczność metod terapii opartych na wiedzy o funkcjonowaniu mózgu, otrzyma darmowe leczenie i badanie mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego. Chętnych zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami tutaj.

Będziemy wdzięczni za informowanie pacjentów o naszych badaniach i kierowanie ich na stronę www.hiperseksualnosc.pl. Tych z Państwa, którzy chcą się przyłączyć do współpracy naukowej przy tym projekcie, prosimy o kontakt za pomocą e-mail: m_gola@psych.pan.pl.